21 november, en återblick på föreningens resa till Douro med ofantligt fina portvin av egen import. Också valmöte.

Vinföreningen Munskänkarna i Borgå r.f.

Medlemsbrev


Vinföreningen

i Borgå

Medlemsbrev 9.1.2019
Hej bästa munskänk!
Vi vill påminna om vår nästa provning, ”Vad har vi i glaset?” torsdag 17.1 kl. 19 på Grand.
Provningen är något helt nytt i vår förening. Se bilagan. Kom med, det blir säkert både roligt och
lärorikt. I princip går provningen till som på vår vanliga träffar. Kallelsen finns här som bilaga. Vivan
är ansvarsperson för provningen, hon kommer också att ge oss information om karakteristika för
olika druvsorter. Hon är den enda som vet vad vi har i glasen. Provningen kostar 25 €/deltagare,
30 € för gäster. Som vanligt finns det litet tilltugg. Du kan anmäla dej/er ännu på lördag 12.1, men
gärna så snabbt som möjligt. Kom ihåg att ta med egna bestick.


Det är dags att betala medlemsavgiften, senast 31.1, 73 € för par, 58 € för singel. Kontonumret är:
FI5240501020148572. Betald medlemsavgift bekräftar medlemsskap och att du får Viinilehti i din postlucka.


Föreningens styrelse hade sitt konstituerande möte 8.1. Posterna föll enligt följande:
Kari Mervasto, viceodförande
Kristina Lahtinen, sekreterare
Ingeborg Gayer-Forsman, kassör
Vivan Ekholm, utbildningsansvarig
Johan von Pfaler, vinmästare
Ingalill Tuomolin,medlem
Kati Ekstam, medlem


Kontaktuppgifter
Stefan forsmanstefan(at)hotmail.com 0405433536
Kari kari.mervasto(at)scansolar.fi 0505009476
Kristina krlahtinen(at)gmail.com 0405875474
Inki ingeborg.gayerforsman(at)gmail.com 0405938027
Vivan vivan.ekholm(at)ferrytek.inet.fi 0415076502
Joa johan.vonpfaler(at)gmail.com 0503316301
Ingalill kiming(at)sulo.fi 0405236892
Kati katiekstam(at)gmail.com 0401263939
Följande provningar:
Februari: 13.2 kl. 19 på Grand, Nya Zeeländska viner med Lasse Halen från Vanda Munskänkar.
Mars: 21.3 kl. 18.30 på Grand, årsmöte och provning. Kati Ekstam berättar för oss om årets vinstad, Barbaresco och vi provar viner från regionen.
April: ämnet är ännu oklart, planerat datum är 17.4.
Maj: 14.5 champagneprovning med Kari Mervasto.

Vinföreningen

i Borgå

Sedan blir det sommarpaus. Vi får hoppas på en fin sommar, som inte behöver vara lika varm och
torr, som senaste sommar. Men sommar är alltid lika ljuvligt!
Styrelsen